Southside baseball moves up in ASWA poll


Southside's Drew Mullinax hits against Gadsden City on March 4. (Photo by Nick Johnston | Gadsden Times)


 

Southside moved up two spots to No. 3 in this week's Alabama Sports Writers Association's baseball poll, released Thursday.

The Panthers (11-4) were ranked fifth in last week's poll.


This week’s Alabama Sports Writers Association’s high school baseball and softball rankings, with records in parenthesis:

BASEBALL

CLASS 6A

1. Smiths Station(18-4)

2. Thompson(22-7)

3. Hoover(17-10)

4. Huntsville(16-5)

5. Fairhope(14-5)

6. McGill-Toolen(12-5)

7. Hewitt-Trussville(16-4)

8. Baker(13-3)

9. Hazel Green(13-8)

10. Spain Park(13-9)

Others nominated: Lee-Huntsville (11-3), Northview (14-6), Opelika (10-7), Oxford (7-7), Prattville (12-7), Tuscaloosa County (13-8), Wetumpka (11-8).

CLASS 5A

1. Spanish Fort(16-2)

2. Faith Academy(18-1)

3. Southside(11-4)

4. Cullman(10-8)

5. Russell County(14-6)

6. Hartselle(17-6)

7. Homewood(13-1)

8. Demopolis(11-3)

9. Chilton County(12-6)

10. Etowah(11-5)

Others nominated: Jackson (10-5), Rehobeth (9-8), St. Paul’s (12-2).

CLASS 4A

1. Charles Henderson(16-1)

2. Central-Florence(18-4)

3. Beauregard(13-5)

4. Thomasville(9-3)

5. Alexandria(12-5)

6. UMS-Wright(10-5)

7. Guntersville(9-4)

8. Jacksonville(8-3)

9. Alabama Christian(11-7)

10. Ardmore(10-3)

Others nominated: Andalusia (15-4), Brooks (13-5), Cleburne County (7-5), Elmore County (9-8), Hokes Bluff (8-2), Holtville (9-6), St. James (10-6), Tallassee (10-8).

CLASS 3A

1. W.S. Neal(10-0)

2. Mars Hill Bible(13-7)

3. Deshler(16-7)

4. Thorsby(18-2)

5. Montevallo(14-2)

6. Plainview(12-1)

7. Cleveland(11-4)

8. Opp(10-2)

9. Vinemont(11-4)

10. Trinity(10-4)

Others nominated: Colbert County (13-5), Cordova (12-5), Leeds (12-1), Slocomb (10-6), Madison Academy (8-10), Piedmont (7-6), T.R. Miller (8-2), West Morgan (7-3).

CLASS 2A

1. Hale County(13-3)

2. Sheffield(14-8)

3. G.W. Long(12-6)

4. Section(15-1)

5. Randolph County(10-2)

6. Prattville Christian(9-4)

7. Westbook Christian  (5-8)

8. Sand Rock(6-5)

9. New Brockton(7-3)

10. Washington County(7-4)

Others nominated: Ohatchee (7-5), Ranburne (7-3), West End (5-4).

CLASS 1A

1. Shoals Christian(10-2)

2. Athens Bible(15-0)

3. St. Luke’s(13-5)

4. Geneva County(12-2)

5. Spring Garden(11-4)

6. Hackleburg(12-1)

7. Cedar Bluff(9-4)

8. Sumiton Christian(9-4)

9. South Lamar(9-2)

10. Shades Mountain Christian (8-3)

Others nominated: Fayetteville (9-8), Marion County (6-5).

AISA

1. Edgewood(20-2)

2. Tuscaloosa(18-3)

3. Pike Liberal(16-5)

4. Glenwood(8-3-1)

5. Lee-Scott(7-3)

6. Macon-East(13-8)

7. Lowndes Academy (11-4-1)

8. Clarke Prep(14-3)

9. Fort Dale(8-4)

10. Lakeside(9-5)

Others nominated: Autauga (9-2), Cornerstone Christian (8-4), Coosa Valley (9-6), Jackson Academy (11-8).

SOFTBALL

CLASS 6A

1. Sparkman(15-3)

2. Pelham(16-2)

3. Hueytown(16-3)

4. Hillcrest-Tuscaloosa(12-5)

5. Vestavia Hills (11-5-1)

6. Dothan(17-7)

7. Baker (15-2-1)

8. Bob Jones (11-7-1)

9. Central-Phenix City(17-5)

10. Hewitt-Trussville(16-4)

Others nominated: Enterprise (9-6), Fairhope (10-6), Mountain Brook (13-7), Oak Mountain (13-6), Spain Park (14-9), Thompson (12-6), Wetumpka (10-5).

CLASS 5A

1. Scottsboro(16-3)

2. Southside(14-3-1)

3. Lawrence County (15-5-1)

4. Curry(7-4)

5. Hayden (10-2-1)

6. Moody(10-9)

7. Mortimer Jordan(8-3)

8. Shelby County(9-0)

9. Citronelle(19-3)

10. Rehobeth(17-4)

Others nominated: Athens (12-7-2), Brookwood (14-7), Faith Academy (12-6), Hartselle (9-7-1), Saraland (8-4), Springville (11-6).

CLASS 4A

1. Haleyville(16-0)

2. Alabama Christian (13-2-1)

3. Cherokee County(10-1)

4. Holtville(10-5)

5. Sardis (15-4-2)

6. West Blocton(8-5)

7. Bibb County(10-7)

8. Headland(11-7)

9. Ardmore(11-7)

10. Beauregard(12-2)

Others nominated: Ashford (10-7), Clarke County (8-2), Corner (7-5), UMS-Wright (16-6).

CLASS 3A

1. Pisgah(11-2)

2. Glencoe(13-3)

3. American Christian(12-5)

4. Winfield(10-4)

5. White Plains(13-5)

6. Leeds(8-5)

7. Cordova (10-4-1)

8. Good Hope(12-5)

9. Opp(10-0)

10. Madison Academy(15-5)

Others nominated: Danville (13-6), Geneva (17-4), Gordo (6-2), Hamilton (8-5), Holly Pond (6-7-1), Saks (10-5), Susan Moore (10-2-1).

CLASS 2A

1. Hatton(12-3)

2. Houston Academy(16-2)

3. Ider(15-5)

4. Mobile Christian(15-8)

5. Pleasant Valley(10-1)

6. Sand Rock(11-2)

7. West End(11-7)

8. Lexington(5-5)

9. Ariton(9-6)

10. Hale County(8-6-2)

Others nominated: Colbert Heights (6-1), Elba (5-6), Leroy (11-10), Prattville Christian (10-5), Walter Wellborn (5-5-1).

CLASS 1A

1. Ragland (4-2-1)

2. Kinston(11-4)

3. Sumiton Christian(11-2)

4. Pleasant Home(8-3)

5. Waterloo(6-6)

6. Parrish(8-4)

7. Decatur Heritage(8-6)

8. South Lamar(7-3)

9. Lynn(6-5)

10. Athens Bible(9-6)

Others nominated: Belgreen (4-2), Berry (10-3), Collinsville (10-3).

AISA

1. Marengo Academy(14-0)

2. Macon-East(18-6)

3. Glenwood(8-2)

4. Kingwood Christian(14-5)

5. Wilcox Academy(8-1)

6. Lowndes Academy(15-4)

7. Pickens Academy(9-4)

8. Clarke Prep(13-4)

9. Tuscaloosa Academy(14-4)

10. Edgewood Academy(9-11)

Others nominated: Cornerstone Christian (6-5), Springwood (14-5).